Negocjacje handlowe Trumpa nabierają tempa: Optymizm ws. umowy z Chinami

Photo of author

By Michał Nowak

Administracja Trumpa aktywnie dąży do zawarcia szeregu międzynarodowych porozumień handlowych, sygnalizując okres intensywnej działalności negocjacyjnej. Trwają wysiłki w celu zabezpieczenia nowych umów mających na celu przyniesienie korzyści amerykańskim interesom gospodarczym, przy znaczącym zaangażowaniu zgłaszanym na wielu frontach.

Negocjacje handlowe nabierają tempa

Według sekretarz prasowej Białego Domu, Karoline Leavitt, zespół ds. handlu administracji otrzymał znaczące zainteresowanie od globalnych partnerów. „Mamy teraz na papierze 18 propozycji, które zostały przekazane zespołowi handlowemu” – powiedziała Leavitt we wtorek, podkreślając konkretne oferty złożone przez różne narody.

Dalece szczegółowo opisała skalę ostatnich działań dyplomatycznych, zauważając, że kluczowe postacie administracji są głęboko zaangażowane. „Sekretarz Bessent, sekretarz Lutnick, ambasador Greer, dyrektor NEC Hassett i Peter Navarro, cały zespół handlowy, spotykają się tylko w tym tygodniu z 34 krajami” – wyjaśniła Leavitt. Określiła tempo jako poruszające się z „prędkością Trumpa”, aby sfinalizować porozumienia korzystne dla amerykańskiej ludności.

Skupienie na potencjalnym porozumieniu z Chinami

Znaczna uwaga jest również skierowana na rozwiązanie napięć handlowych z Chinami. Leavitt przekazała perspektywę prezydenta Trumpa w tej sprawie: „Chciał, abym podzieliła się z wami wszystkimi informacją, że bardzo dobrze nam idzie w kwestii potencjalnej umowy handlowej z Chinami”. Jest to zgodne z szerszym napływem zainteresowania, ponieważ Leavitt wspomniała o „ponad 100 krajach na całym świecie, które chcą zawrzeć umowę ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki”.

Perspektywa Sekretarza Skarbu

Sekretarz Skarbu Scott Bessent wyraził optymizm w kwestii sytuacji z Chinami. Przemawiając na szczycie inwestorów, Bessent wskazał na swoje oczekiwanie, że obecny impas w sprawie ceł prawdopodobnie ulegnie deeskalacji. Zasugerował, że ten impas nie jest zrównoważony dla ani USA, ani Chin w dłuższej perspektywie.

Choć formalne negocjacje mogły się jeszcze nie rozpocząć, Bessent uważa, że rozwiązanie jest osiągalne. Źródła ze szczytu podały jego pogląd, że umowa nadal jest możliwa. To samo stanowisko powtórzyła Leavitt, podsumowując: „Czujemy, że wszyscy zaangażowani chcą, aby umowa handlowa doszła do skutku i sprawy idą w dobrym kierunku”.

Udostepnij